DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE

DSC_000528 sierpnia 2022 r. na placu parafialnym przy kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Rudnie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne organizowane wspólnie przez wójta gminy Michów pana Janusza Jankowskiego i proboszcza parafii w Rudnie ks. Wiesława Nowickiego.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia dożynkowych wieńców będących symbolem dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony. Wieńce wykonane ze zbóż, przyozdobione kwiatami, ziołami i własnoręcznie zrobionymi ozdobami zaprezentowały sołectwa z Rudna, Giżyc, Gołębia, Katarzyna, Mejznerzyna, Michowa, Węgielc, Chudowoli, Elżbietowa, Kierzkówki, Młynisk, Sobolewa i Wypnichy. Wieniec dożynkowy przygotowało również Towarzystwo Przyjaciół Michowa.

Dziękczynną mszę św. w intencji rolników i mieszkańców gminy Michów  koncelebrowali: ks. dr Jan Brodziak – proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michowie, ks. Wiesław Nowicki – proboszcz parafii pod wezwaniem  Podwyższenia Krzyża Św. w Rudnie oraz ks. Marcin Bogacz  – wikariusz parafii w Rudnie.

Po mszy goście i mieszkańcy gminy w uroczystej procesji przeszli na plac parafialny, gdzie starostowie dożynek Jolanta i Krzysztof Rolowie przekazali chleb gospodarzom – wójtowi gminy Michów i ks. proboszczowi parafii w Rudnie.

Piękną tradycją uroczystości dożynkowych  jest dzielenie się chlebem z tegorocznego ziarna.  Pokrojonym chlebem częstowały panie z kół gospodyń wiejskich ubrane w kolorowe, ludowe stroje.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Antoni Bielski i Tadeusz Nastaj – radni powiatu lubartowskiego, Karol Ługowski – burmistrz miasta Kamionka, Grzegorz Szymanek – zastępca burmistrza miasta Kamionka, Roman Adamczyk – przewodniczący Rady Gminy Michów, Jarosław Radomski – zastępca wójta Gminy Michów, Artur Karpiński – sekretarz Gminy, Piotr Kołodziejczyk – kierownik Posterunku Policji w Michowie, Elżbieta Chomicka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudnie, Janusz Jarzyna – kierownik Stacji Obsługi Wodociągów i Kanalizacji w Michowie, Marek Barszcz – prezes  Spółdzielni Mleczarskiej  „Michowianka”,      radni gminy Michów, delegacje sołectw i mieszkańcy gminy.

Po powitaniu gości wójt Janusz Jankowski oraz  przewodniczący Rady Gminy podziękowali rolnikom  za ich trud i wspólny wysiłek, z którego owoców korzystamy każdego dnia.

Zgodnie z coroczną tradycją wybrany został najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Powołana do tego celu komisja w składzie: Renata Łukasiewicz – nauczyciel  plastyki w Szkole Podstawowej w Rudnie, Beata Rzechuła – pracownik UG Michów, Barbara Szewczyk – pracownik GBP w Michowie, Filia Rudno, ks. Marcin Bogacz – wikariusz parafii Rudno, dokonała oceny według ustalonego regulaminu.  Wójt Gminy Michów- Janusz Jankowski wraz z przewodniczącą komisji – Renatą Łukasiewicz wręczyli nagrody i dyplomy przedstawicielom poszczególnych  KGW oraz TPM.  1. miejsce w tegorocznym konkursie otrzymał wieniec uwity przez członków Koła Gospodyń Wiejskich z Michowa. Reprezentował on będzie gminę na dożynkach powiatowych.

Jak co roku w czasie dożynek wręczane są nagrody dla  wiodących dostawców mleka. Z rąk prezesa SM  „ Michowianka” Marka Barszcza otrzymali je Alina i Włodzimierz Szczepaniak z Gołębia, Zofia i Grzegorz Chruściccy z Chudowoli oraz Justyna i Marcin Jankowscy z Ostrowa.

W czasie trwania całej uroczystości swoje produkty oferowały stoiska kół gospodyń wiejskich z Giżyc, Gołębia, Katarzyna, Kierzkówki, Mejznerzyna, Michowa, Rudna, Węgielc, Towarzystwo Przyjaciół Michowa oraz SM „Michowianka”. Pyszne miody i wyroby z wosku pszczelego serwowała „Pasieka u diabła” Jarosława Proczka –  mieszkańca Rudna.  Nie zabrakło dla nikogo uczty dla podniebienia – lokalnych wyrobów, kiełbasek z grilla, waty cukrowej i lodów włoskich. Każdy smakosz mógł spróbować swojskiej grochówki ugotowanej przez KGW z Rudna.

Dla najmłodszych przewidziane zostały zabawy z animatorami z Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych.  Przygotowali oni dla nich wiele atrakcji, jak: malowanie twarzy, tańce, zabawy z chustą czy puszczanie baniek mydlanych. Poza tym dla dzieci rozstawione zostały dwie dmuchane zjeżdżalnie.

Uroczystość dożynkową swoimi występami uświetnili członkowie kół gospodyń wiejskich, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Michowa, akordeoniści Andrzej i Grzegorz Partyka,  dzieci i młodzież z przedszkola i Szkoły Podstawowej w Rudnie. Najmłodsi uczestnicy uroczystości zaprezentowali układy taneczne z kołami i szarfami oraz przedstawienie o królewnie Śnieżce. Występy przygotowane zostały pod kierunkiem Beaty Struskiej, Beaty Lemieszek i Katarzyny Karabeli – Wolińskiej  – nauczycielek  ze szkoły w Rudnie.

W czasie trwania dożynek rozegrane zostały również konkursy sprawnościowe prowadzone przez aktywnych sportowców gminy Michów – Romana Aftykę i Zbigniewa  Gradzińskiego w następujących konkurencjach: rzut miotłą, beretem i kaloszem, wbijanie gwoździ na czas, przeciąganie liny

Pierwsze miejsce zajęły panie z  Węgielc „Węgielczanki” drugie sołectwo Chudowola, a trzecie przedstawiciele wsi Gołąb. Zwycięskim drużynom puchary wręczyli: Zbigniew Gradziński – radny gminy Michów oraz Roman Adamczyk – przewodniczący Rady Gminy Michów.

Na scenie zaprezentowała się także kapela TO i OWO z Kamionki wykonująca pieśni ludowe, a do wspólnej zabawy zaprosił w czasie swojego występu Pozytywnie albo Wcale SzymOn PAW. Zwieńczeniem uroczystości dożynkowej był występ zespołu Extremal z Annopola, którego wokalistka, pochodząca z naszej gminy,  porwała do tańca i wspólnej, wspanialej zabawy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

O godz.21 zakończono Dożynki Gminno – Parafialne w Rudnie, które prowadziły Jadwiga Kruczek i Katarzyna Karabela – Wolińska.

DSC_0005