PRZYWRACAMY PAMIĘĆ – OCHRONA MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

logo1

 

IMG_20210917_113346373Przedmiotem operacji ( projektu) była renowacja trzech pomników nagrobnych na cmentarzu parafialnym w Michowie. Poddane pracom restauratorskim mogiły  wraz z unikatową zabytkową częścią nekropoli tworzy unikalną całość stanowiącą o charakterze tego miejsca jak i miejscowości Michów. Celem projektu było podniesienie  atrakcyjności społeczno – gospodarczej i turystycznej obszaru LSR. Zrealizowany projekt  pozwolił na przeprowadzenie gruntownej renowacji pomników nagrobnych ppłka Anastazego Strzeleckiego -żołnierza wojsk napoleońskich i powstańca listopadowego oraz rodziny ziemiańskiej Żelkowskich zasłużonej w powstaniu listopadowym.

Nagrobki wybrane do renowacji to przykłady piaskowca w formie XIX wiecznej kompozycji architektonicznej, które można dziś spotkać na zabytkowych nekropoliach. Zabiegi restauratorskie pozwoliły na zahamowanie procesów degradacji, przywróciły dawny wygląd pomników. Udało się także  przywrócić wcześniej już niewidoczne na pomnikach inskrypcje żeliwne. Ogrodzenie pomników nagrobnych rodziny Żelkowskich odzyskało dawny wygląd oraz dopełnia całość pola grobowego. Dzięki wykonaniu odpowiednich zabiegów konserwatorskich, obiekty te będą mogli nadal podziwiać nie tylko mieszkańcy i osoby przyjezdne, ale także przyszłe pokolenia.

Od walorów artystycznych pomników jeszcze cenniejsza jest ich wartość historyczna – opowiadają dziś mało znaną historię. Konserwacja i renowacja zabytkowych nagrobków znajdujących się na terenie cmentarza parafialnego jest przedsięwzięciem przywracającym pamięć historyczną o naszych przodkach. Obiekty poddane gruntownemu odnowieniu i konserwacji są cenne ze względu na wartość historyczną, edukacyjną i zabytkową. Są one przykładem XIX -wiecznego stylu architektonicznego spotykanego tylko na nekropoliach zabytkowych.

 

a_strzelecki 1_2021_1a_strzelecki 1_2021_3a_strzelecki_1_2021_2IMG_20210917_113322640_HDRIMG_20210917_113346373zelkowski 2_3_4 foto1zelkowski 2_3_4_2021 foto 3