Konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną: „Pisanki, kraszanki, jajka malowane”

Powiększ obrazpisanki12

Konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną: „Pisanki, kraszanki, jajka malowane”
Skąd wywodzi się wielkanocna tradycja malowania jajek? Jedna z legend z X wieku głosi, że św. Magdalena po zobaczeniu pustego grobu udała się do swojego domu, gdzie zobaczyła czerwone jajka. Zabrała je ze sobą i rozdawała apostołom, opowiadając o zmartwychwstaniu Jezusa. Według innej legendy gdy Żydzi obrzucali Chrystusa kamieniami, Bóg, aby zmniejszyć cierpienia Jezusa, zamienił kamienie w jajka.W tradycji ludowej pisanki służyły dziewczętom jako wykup w Poniedziałek Wielkanocny – wręczały je chłopcom, aby ci ich nie oblewali. Natomiast najpiękniejsza pisanka była podarunkiem od dziewczyny dla chłopca, którego darzyła sympatią. Wzór na pisankach rysowano roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. Stosowano również inne naturalne barwniki: pokrzywę, liście fiołka, owoce czarnego bzu czy korę dębową.
W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka są nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu, symbolizującym kruszenie skały grobu Chrystusa oraz rodzące się nowe życie. Wśród wielu technik zdobienia jajek najpopularniejszymi są: kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki oraz drapanki.
Własnoręcznie wykonane pisanki zachwycają szczególnie i podtrzymują piękną wielkanocną tradycję malowania i ozdabiania jajek. Nie zwlekaj, weź udział w konkursie pod nazwą: „Pisanki, kraszanki, jajka malowane” i stwórz swoją najpiękniejszą pisankę!

Załączniki:

Regulamin Konkursu Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Załącznik nr 2 do Regulamin Konkursu Pisanki, kraszanki, jajka malowane