KONKURS CUDNA NIENUDNA PALMA

Powiększ obrazpalmy_wielkanocne6

Konkurs na najpiękniejsze palmy wielkanocne: „Cudna – nienudna palma”
Palma wielkanocna to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Wielkanocy. Przygotowywana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej, która przypada na tydzień przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

Tradycja święcenia palm w Polsce sięga XI wieku, choć zwyczaj ich przygotowywania jest znacznie straszy. Procesje z palmami w Jerozolimie odbywały się już w IV wieku, a w V wieku tradycję tę przejął kościół zachodni.
Palma wielkanocna to symbol nieśmiertelności duszy i zwycięstwa, a także męki i odkupienia. W tradycji ludowej poświęcone palmy miały szczególne znaczenie. Po powrocie z procesji dawano krowom do zjedzenia po jednej wierzbowej bazi urwanej z palmy – miało to chronić je od chorób i zapewnić dostatek mleka ich gospodarzom.
Obecnie palmy wykonuje się z wierzbowych gałązek, wiecznie zielonego bukszpanu oraz suszonych ziół i traw, pomalowanych na przeróżne kolory.
Zachęcamy do stworzenia swojej własnej palmy i przesłanie lub przyniesienie jej do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie – cenne nagrody czekają!

Załączniki:

Regulamin Konkursu Cudna – nienudna palma

Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu Cudna – nienudna palma

Załącznik nr 2 do Regulaminu Konkursu Cudna – nienudna palma