Dożynki Gminno – Parafialne w Michowie 16.08.2020r.

Powiększ obrazDSC_0014

Dożynki to święto plonów, czas podziękowania za całoroczny trud rolników. Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła nam w tym roku na organizację dożynek w tak szerokiej i okazałej formie, jak do tej pory.

Aby docenić trud rolników oraz potrzymać tradycję obchodzenia Święta Plonów tegoroczne Dożynki Gminno –Parafialne odbyły się 16 sierpnia 2020r. w kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Michowie.

W intencji rolników oraz w podziękowaniu za zebrane plony Proboszcz Parafii Michów ks. Jan Brodziak odprawił Mszę św., na której wielokrotnie podkreślał jak ważna jest praca rolnika i jak wiele tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie kultywowanych jest na wsi.

Współgospodarzami tegorocznych dożynek było Sołectwo Rudzienko Kolonia, które to dla przybyłych gości przygotowało poczęstunek. Goście mogli skosztować chleba ze smalcem, przepysznych ciast oraz domowego kompotu.

Od wieków atrybutem dożynek jest wieniec żniwny . Z tegorocznych plonów uwito 5 wieńców. Zostały one wykonane przez: KGW Michów, Towarzystwo Przyjaciół Michowa, KGW Dębiny , Sołectwo Wypnicha , Sołectwo Rudzienko Kolonia. Wieńce oceniała komisja, która wyłoniła zwycięzcę.  Został nim wieniec Sołectwa Wypnicha.

Wójt Gminy Michów – Janusz Jankowski podziękował wszystkim gościom za przybycie, w szczególności  rolnikom za trud i ciężką pracę na roli, a kołom gospodyń wiejskich wręczył nagrody pieniężne za piękne wieńce dożynkowe.