Patriotyczne śpiewanie czyli muzyka łącząca pokolenia w hołdzie bohaterom historii

Powiększ obrazDSC_0010 (Copy)

   10 listopada bieżącego roku w remizie strażackiej OSP Michów spotkali się wszyscy, którym mocno zależało na tym, by pieśnią ożywić pamięć o naszych bohaterach, opowiedzieć historię Polski.

Organizatorami tego spotkania były placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa w Katarzynie, Zespół Szkół w Rudnie oraz Przedszkole w Michowie.

Spotkanie to miało formę przeglądu muzycznego. Przed publicznością wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I– IV. Każda uczestnicząca grupa oprawiła śpiew w niezwykle ciekawą choreografię.

Po występach dzieci wszyscy zebrani goście wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Atmosfera była wyjątkowa.

Grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej w Katarzynie organizując takie przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym podkreśla jak ważną rolę pełni pieśń w wyjaśnieniu  fenomenu niepodległościowego czynu.  Jest swoistym zapisem losu naszego narodu, szczególnym świadectwem historii.

W słowach pieśni, w charakterystycznym rytmie i dobrze rozpoznawalnej melodii odbijają się dzieje Rzeczypospolitej oraz idee, które na przestrzeni wieków przyświecały Polakom. Opiewając waleczność piastowskich i jagiellońskich rycerzy, odwagę ułanów, męstwo polskiego żołnierza, dla którego najwyższym celem jest służenie Ojczyźnie, pieśni patriotyczne opowiadają o postawach  i wartościach, od których zależy dobro wspólnoty.

Apel patriotyczny  Szkoły Podstawowej w Katarzynie :

Miejmy świadomość, że jesteśmy tylko i wyłącznie ogniwem w łańcuchu pokoleń,  że przy takich uroczystościach jakim jest Święto Niepodległości wspominamy dokonania naszych dziadów, pradziadów z 1918 r., ale niedługo będą wspominane nasze zasługi, nasze małości, nasze wielkości. I chcielibyśmy, aby można było powiedzieć,  że przekazaliśmy to, co najlepsze z historii naszych dziadów i pradziadów, z naszej własnej, następnym pokoleniom wolnych obywateli, wolnego niepodległego kraju.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Katarzynie kieruje szczególne podziękowania do współorganizatorów.

Zespołowi Szkół Podstawowych w Rudnie dziękuje za przygotowanie śpiewników  oraz podkładów muzycznych do utworów.

Przedszkole w Michowie niech przyjmie podziękowania za przygotowanie zaproszeń,  plakatów informujących o imprezie oraz biało – czerwonych chorągiewek.

Pani Annie Węgorowskiej dziękuje za wykonanie dekoracji tematycznej.

 

Kamilia Smolińska