NIEPODLEGŁOŚĆ

Powiększ obrazDSC_0222 (Copy)

Znamy wiele definicji słowa niepodległość – ,,niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych’’;

,,niezależność państwa w decydowaniu o sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych, suwerenność.’’

Jakby nie definiować słowa niepodległość, wniosek nasuwa się jeden: daje wolność. Dziś obchodzimy 100 – tną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po tym pamiętnym i długo wyczekiwanym akcie, niestety znów ją traciliśmy, tyle że  w zawoalowany sposób. Przez 50 lat socjalizmu wmawiano nam Polakom, że Polska Ludowa to najwyższe i jedyne dobro. Władza komunistyczna manipulowała ludźmi i szczuła ich na siebie  nawzajem. Znamy cenę, jaką zapłacili ci o umysłach niezależnych, sercach wrażliwych, charakterach niezłomnych. Ale dzięki ich ofierze tak bardzo w Rzeczypospolitej Polskiej 2018 cenimy sobie wolność myślenia i wolność wyboru. W obliczu manipulacji, w obliczu rozmontowywania ludzkich mózgów, mówimy – stanowcze NIE !  W jednym kraju, w Polsce możemy mieć różne poglądy, ale nie możemy wymagać, aby jeden z nich był jedynie słuszny. Błędów nie wolno powtarzać, z błędów historii należy wyciągać pozytywne wnioski.

Gdybyście nie wiem jak bardzo i w jak wyszukany sposób próbowali zabić  demokrację, i tak odrodzi się ona z popiołów.

Pozwolicie, że zacytuję w tym momencie Norwida:

,,Coraz to z ciebie, jako drzazgi smolnej,

Wokoło lecą szmaty zapalone;

Gorejąc nie wiesz czy Stawasz się wolny,

Czy to, co twoje, ma być zatracone ?

Czy popiół tylko zostanie i zamęt,

Co idzie w przepaść z burzą ? – czy zostanie

Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament,

Wiekuistego zwycięstwa zaranie …

 

Zostanie, z pewnością – zostanie – diament.

 

 

Bożena Morawska

Dyrektor ZSO

w Michowie

 

Fotorelacja

Michów, 100 – na Rocznica Odzyskania Niepodległości – 11 Listopada 2018 r.