OBCHODY GMINNEGO DNIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Powiększ obrazDSC_0306

STACJA ,,WOLNOŚĆ”, czyli – Tu jest POLSKA

Tu jest Polska

Nasz mały i wielki świat

Tu jest Polska

W tobie, w tobie, w tobie

We mnie, we wszystkich

W nas

Tu jest Polska

W sztandarach, proporcach

W biało – czerwonych różach

W białym wazonie

Tu jest Polska

W modlitwie i w nauce

W ruchu uczniowskich

Ust, nóg i rąk

Tu jest Polska

W nauczycielskim trudzie

Który pociąg do wolności

Pcha

Tu jest Polska

W tym miejscu

I w nas

 

99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodziliśmy nader uroczyście. Gospodarzami i organizatorami Gminnego Dnia Niepodległości byli: Wójt Gminy Michów Janusz Jankowski, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny Jan Brodziak, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Michowie Bożena Morawska, Nauczyciele, Uczniowie i Rada Rodziców ZSO.

11 Listopada 2017 r. rozpoczęliśmy Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Następnie uroczystym korowodem, prowadzonym przez poczty sztandarowe – Szkoły Podstawowej i Gminazjum Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte, Szkoły Podstawowej im. Józefa Niećki, OSP Michów, OSP Dębiny, Solidarności Rolników Indywidualnych, Polskiego Stronnictwa Ludowego, przeszliśmy do miejsc pamięci pod Urzędem Gminy. Tu – przez władze gminne, samorządowe oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Michowa i Stowarzyszenia Sympatyków Ziemi Michowskiej –  zostały złożone kwiaty. Po czym korowód niepodległościowy wyruszył w dalszą drogę do hali sportowej ZSO w Michowie. Tam odbyła się zasadnicza część programu Gminnego Dnia Niepodległości.

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Michowie powitała szacownych gości, wśród których byli: Wójt Gminy Michów – Pan Janusz Jankowski, Ks. Jan Brodziak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Pan Andrzej Jackowski,  Przewodniczący Rady Gminy – Pan Andrzej Trojak, Przewodniczący Komisji Oświaty – Pan Marian Wicha, Sekretarz Gminy – Pan Artur Karpiński,  Radni Gminy, Sołtysi, dyrektorzy szkół i zakładów pracy z terenu Gminy Michów, reprezentanci różnych organizacji, związków, Rodzice, Mieszkańcy Gminy Michów itp.

Przemówienie Pana Wójta wyraźnie wskazywało dorobek 99 lat wolności – młode pokolenie, które jest nadzieją Polski. Okolicznościowe słowo wygłosił także Przewodniczący Rady Gminy – Pan Andrzej Trojak. Refleksje wolnościowe były dobrym wstępem dla Dramy – POCIĄG DO WOLNOŚCI, przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ZSO.

Nagle … gwizd, nagle … świst, ruszyła lokomotywa ciągnąca pociąg do stacji WOLNOŚĆ.

Nasz Pociąg Historii zatrzymał się na sześciu stacjach:

I Tradycja

II Dramat rozbiorów

III Pragnienie

IV Sen o Wolności

V Wojna

VI Wolność

 

Podróż wcale się nie dłużyła, mimo że trwała 99 lat. Z sielskiej Polski szlacheckiej krokiem poloneza wjechaliśmy nieopatrznie w szpony drapieżnych ptaków z sąsiedztwa, najpierw duma ze świetności Rzeczypospolitej Oświeconej, sukces najnowocześniejszej Konstytucji w Europie, a potem  mroki niewoli.  Silne pragnienia wolności wyśpiewywane przez pokolenia kazały śnić im sen o wolności Biało – Czerwonej z Orłem w Koronie. Jak to ze snu wyrwanym się bywa, tak wojna zaczyna rządzić się swoimi prawami. Sieje kule na chybił trafił, odbiera młodym życie.

W końcu – Stacja WOLNOŚĆ! U nas w ZSO była emanacją  niespożytej energii młodych ludzi – dzieci i młodzieży. Niemożliwe wręcz do wykonania figury gimnastyczne, dla nich nie były niewykonalne. Pokazali nam, że nie ma spraw przegranych. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki. Wystarczy uważnie patrzeć, wystarczy pochylić się z sercem nad Polską, wystarczy ciężko pracować dla Polski. Piruety, szpagaty, salta … Dreszcz emocji przeszywał nas i wzruszał.

Uwaga ! Uwaga ! Stacja VI – WOLNOŚĆ ! Tu jest Polska.

 

Bożena Morawska