Dzień: 18 listopada 2016

Uroczyste gminne obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Michowie, której przewodniczył Proboszcz tutejszej parafii ks. Jan Brodziak. Uczestnicy uroczystości otrzymali biało-czerwone kokardki, symbolizujące czystość i szlachetność oraz poświęcenie dla Ojczyzny. Następnie w uroczystym pochodzie prowadzonym przez poczty sztandarowe i przy dźwiękach patriotycznej pieśni wszyscy przeszli na plac przed Urzędem Gminy, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Michowie i pomnikiem kombatantów.

Dalsza część obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w budynku OSP Michów. Rozpoczęła ją Dyrektor ZS w Rudnie Elżbieta Chomicka, która w krótkim przemówieniu przedstawiła losy naszej Ojczyzny. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Michów Janusz Jankowski, nawiązując w swoim wystąpieniu do tradycji i wartości patriotycznych. Po wysłuchaniu przemówień Dyrektor ZS w Rudnie zaprosiła zebranych do wysłuchania montażu słowno-muzycznego z elementami dramy w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Rudnie, przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli: Ewy Targońskiej, Renaty Łukasiewicz, Katarzyny Karabeli – Wolińskiej i Andrzeja Fuszary. Uroczysty nastrój podkreślały dekoracje wykonane przez Hannę Korzeniowską, których motywem przewodnim było godło Polski i biało – czerwone kwiaty. Na zakończenie części artystycznej zebrani mogli wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne oraz poczęstować się kawą, herbatą i ciastem przygotowanym przez nauczycieli i pracowników niepedagogicznych Zespołu Szkół w Rudnie.