Dzień: 4 października 2016

W dniu 25 września 2016 r. odbyły się dożynki gminno – parafialne w Michowie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza proboszcza Jana Brodzika. Homilię wygłosił ks. wikary Marek Romański w czasie, której podziękował rolnikom za ich trud przy zbiorze plonów. Starostowi dożynek Państwo Anna i Stanisław Bochyńscy przekazali poświęcony chleb gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Januszowi Jankowskiemu. Następnie poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców parafii. Wieńce przygotowali mieszkańcy Michowa gospodarze dożynek oraz sołectwa: Trzciniec, Wypnicha, Meszno – Dorośli, Meszno – Młodzież, z Zagoździa (gmina Baranów) i Gołębia (parafia Rudno).

Po odbytej mszy dziękczynnej za zebrane plony uformowany został korowód dożynkowy udając się przed Urząd Gminy, gdzie na pięknie udekorowanej scenie odbyła się dalsza część dożynek. Głos zabrał Wójt Gminy Janusz Jankowski dziękując rolnikom za trud zebranych plonów. Potem nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych połączona z częścią artystyczną. Jako pierwsi wystąpili gospodarze dożynek. Część artystyczną przygotowała Pani Janina Wicha z członkami Towarzystwa Przyjaciół Michowa. Wielkim uznaniem cieszył się występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Katarzynie przygotowany przez Panią Węgorowską.

Komisja konkursowa oceniła wieńce dożynkowe:

I miejsce – wieniec z Michowa,

II miejsce – wieniec z Trzcinca,

III miejsce – wieniec Meszno – Dorośli.

Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia. W czasie dożynek wielkim powodzeniem cieszyła się grochówka przygotowana przez pracowników kuchni ZSO w Michowie, ciasto upieczone przez mieszkańców poszczególnych ulic, chleb ze smalcem oraz koreczki serowe z „Michowianki”. Również kierownik piekarni Pan Marian Karpiński nieodpłatnie przekazał chleb, ciasto drożdżowe, bułki i ciastka. Pozostałe wydatki związane z organizacją dożynek sfinansował Urząd Gminy. Wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu dożynek serdecznie dziękujemy, a starosta dożynek w osobie sołtysa Stanisława Bochyńskiego służył wszelką pomocą. Do tańca przygrywała kapela spod Lublina. Część artystycznej akompaniował Pan Grzegorz Latek. Nagłośnienia przygotował Pan Dariusz Białas.

Uczestnicy dożynek